Strona główna » O firmie » Wydarzenia

Za szczególne zasługi

Medalem Świętego Izydora Oracza „Za szczególne zasługi w rolnictwie” uhonorowany został Andrzej Kiełczewski, Prezes Zarządu PEPEES S.A. w Łomży. Uroczystość udekorowania laureatów odbyła się podczas mszy pontyfikalnej koncelebrowanej przez księdza arcybiskupa Stanisława Szymeckiego, metropolitę białostockiego w kościele pw. Ducha Świętego w Białymstoku.


- Uroczystość była przepięknie zorganizowana – mówi prezes Andrzej Kiełczewski. – Ten medal to wielki zaszczyt dla firmy PEPEES związanej z rolnictwem od 40. lat i dla mnie osobiście.

Medale Świętego Izydora Oracza, patrona rolników, wręczone zostały po raz piąty. Przyznaje je kapituła białostockiego Stowarzyszenia Świętego Izydora Oracza. Wniosek w sprawie uhonorowania prezesa Andrzeja Kiełczewskiego złożyła Izba Przemysłowo – Handlowa w Białymstoku. Drugim łomżyńskim laureatem w tym roku został profesor Roman Engler, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu.

Święty Izydor Oracz mieszkał w Hiszpanii na przełomie XI i XII wieku. Pochodził z ubogiej rodziny i zmuszony był zatrudnić się jako parobek u zamożniejszych sąsiadów. Wówczas powstała legenda, że, gdy modlił się żarliwie, pracę  w polu wykonywał za niego anioł. Święty Izydor słynął z pracowitości, pobożności i miłosierdzia. Po śmierci był otoczony kultem. W 1622 roku papież Grzegorz XV wyniósł go do chwały świętych. W Polsce kult świętego rozprzestrzenił się w XVII wieku. Inicjatywa jego odnowienia w Białymstoku zrodziła się jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. W latach 1996 – 2000 wybudowana została kaplica pod wezwaniem Świętego Izydora Oracza, w 2004 roku powstało stowarzyszenie noszące jego imię.  

2009-05-27 09:12 Opublikował: Szymon Janucik